Menorca

7. července 2015 v 21:05 | Whirpy

Připádné čtenáře mého nového blogu vítám u úplně prvního článku na whirpy.blog.cz
Jelikož jsem na "hlavní" dovolené byla už před prazdninámi a vrátila jsem se před pár dmy, tak bych se s vámi chtěla podělit o mé zážitky z druhého největšího baleárského ostrova - Menorcy.ZÁKLADNÍ FAKTA O MENORCE:
-součášt Baleárských ostrovů, patří pod Španělsko
-hl. a zárověň největší město - Mahon (nebo taky Maó)
-dříve byla hlavním městem Ciutadella (angličani ale hl. město přesunuli do Mahonu)
-největší vrchol Monte Toro (358 m.n.m.), jde z něj vidět Mallorca, přístup z města Es Mercadal
-používáný jazyk kataláština (nebojte, v pohodě se domluvíte anglicky)
-nejčastější návštěvníci - Angličané a Němci (popř. Španělé), ale i jiní...
-v hlavní sezóně je tam vedro asi jako teď u nás (30+ každý den), akorát noci nejsou tak chladné a přece jen sluníčko pálí vic

...
Jak jsem už psala, Menorca je druhým největším ostrovem Baleárů, hned po známnější a navštěvovanější Mallorce.
Asi byste měli vědět, že Menorca je organizací UNESCO od r.1993 vyhlášena biosferickou rezervací, což už napovídá o tom, že příroda je zde krapet krásnější a zachovalejší než na sousedních ostrovech. (Ibiza, Formentera, Mallorca)

bývalá strážni věž a zátoka, občas jsme se tam chodily koupat

Krásnou přírodu můžete vidět kam jen oko dohlédne a pokud se vydáte třeba jen kouset po 360 km Camí de Cavalls (neboli Stezce koní), které vede kolem celého ostrova nebudete se stačit nabažit. Akorát v letní sezóně je lepší chodit hned ráno nebo až k večeru či večer, jinak se na slunci upečete.
Avšak stezka vede i kolem pláží, takže to vlastně není vůbec problém, ale já dala přednost možnosti neupéct se.
Úžeh mě ale i tak neminul. Haha.

Camí de Cavalls

A pokud už budete mít dost přirody můžete zavítat no hl. města Mahonu (případně jiných měst) a pokochat se trochu historií, případně si zakoupit typické menorské sýry, anebo sandály Avarca. Mi osobně se ty boty ale moc nelíbily, tak jsem si ve Sprinfieldu koupila nové kraťasy.

pohled na Mahon

Dalším dobrým typem na výlet je třeba rybářská vesnička Binibéquer Vell, celá krásně kýčovitě bílá. Před vedrem se můžete schovat do mnoha uliček. Musím vám ale říct, že pokud trávite dovolenou na severu, dostat se tam bude asi trochu problém. Např. z jižního městečka Punta Prima (tam jsme s mamkou bydlely) jezdí do vesničky vláček.

pláž v Punta Primě

Binibéquer Vell

Článek bych chtěla zakončit vzpomínkou na výlet lodí po druhé části jižní strany ostrova. Z ciutadellského přístavu jsme pluli kolem pláží jako třeba Macarella, Macarelleta, cala Galdana nebo cala Blanca. Samozřejmě jsme také dvakrát zastavili na vykoupání, takže jsem z blízka poznala první pláž Torquetu a potom Son Sauru.
...Na Son Sauře to trochu smrdělo sírou, první jsme si s mamkou myslely jestli to třeba nebude nějaký pramen nebo tak něco, nakonec jsme se udiveně dočetly, že tak smrdí hnijící řasy, které jsou zakázany odklízet. To proto, že je Menorca biosferickou rezervací.
Voda ale byla všude čistá a písečné pláže taky, takže jsme si vůbec neměly na co stěžovat.

Dokonce i služby na ostrově byly dobré a rychlé.
Třeba cestou zpět z Ciutadelly se pokazil autobus a řidič to pohotově řešil, takže když jsme se z výletu vrátily do hotelu nebyla ještě ani večeře, což nás taky udivilo, protože ostrované si docela drží siesty a s ničím si jak to říct nedělají hlavu.

výletní loď

Torqueta

Son Saura

Bohužel vám ale nic neřeknu o severu, tam jsem nebyla, ale prý to tam taky nevypadá špatně. A přes středozemí jsem jenom projížděla autobusem, když jsem jela z a do Ciutadelly, ale že bych ho nějak více poznávala to ne, byla to přece jen dovolená a nehodlaly jsme se trápit ve vedru na nějakých velkých výletech.


červenými čtverečky jsem na mapě vyznačila místa, která jsem navštívila

Ty dva týdny byly rozhodně krásným letním zážitkem a cesta letadlem trvala z Prahy do letiště v Mahonu jen asi dvě hodiny, takže to bylo úplně v pohodě.
Moc se mi čas strávený na Menorce líbil, ale třeba ostrov Tenerife na Kanárech mě oslnil trochu více.

A co vy?
Kde jste byli?
A byl někdo z vás na Menorce?


 


Komentáře

1 Werangummi Werangummi | Web | 8. července 2015 v 12:31 | Reagovat

Páni, tak o Menorce slyším poprvé. Každopádně to tam vypadá moc krásně, ty pláže a tak. Do Španělska letos plánujeme vyrazit, ale ještě se rozmýšlíme. Tohle vypadá opravdu zajímavě. Nádherné fotky! Určitě sis dovolenou musela parádně užít:) Vypadá to šíleně exoticky, docela mě to láká :D Jsem na tvém blogu poprvé a moc se mi tu zalíbilo, krásný design a už se těším na další články, určitě na tvém blogu nejsem naposledy!

2 Yuuta Yuuta | Web | 8. července 2015 v 12:43 | Reagovat

Nooo... Já jsem zeměpisný impotent, takže mi docela bodly ty tvoje informace. Vzala jsi to trochu... odborně zdá se mi. ^^ ale to není žádné mínus. Je to takové... hodně informativní. :3
-Nicméně... máš docela minimalistický design blogu, vypadá zajímavě ^^ :D trochu jednoduše, ale...! Méně je někdy více.

A co vy? -stále žiju, což je pozitivní :D ^^-
Kde jste byli? -Nikde xD jsem takový zalezlík-
A byl někdo z vás na Menorce? -myslím, že ne :D ^^-

3 Sárči Sárči | E-mail | Web | 8. července 2015 v 21:17 | Reagovat

wow :3 nádherné fotky, popis :3 neľutujem že som náhodne na tvoj blog narazila ^^ každopádne máš to pekne rozpísané a tvoj blog začnem čítať neustále ;) krásny design :3 keď tak potešila by si ma kebyže si omrkneš aj môj blog..nič tam není ale..aspoŇ vzhľadovo ohodnotiť :D :)
a ešte som nikam nestihla dovolenkovaŤ..iba doma :( :) samozrejme som rada že si si to tam užila :3 vyzerá to zaujímavo :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.