Řím&Ostia Antica

25. srpna 2015 v 9:00 | Whirpy
Ahoj!
Tak je tady slibovaný a asi i očekávaný článek o Římě.

Všichni určitě víme, že Řím je hlavním meštem Itálie. Obyvatelé této země si drží siesty a nic neřeší. Pracovní morálka pokulhává a může se i stát, že v hlavním městě v pohodě vynechají dva autobusy a prostě nejedou.
To však nemění nic na tom, že Řím je krásným městem plným známých památek.

Nejznámější je snad Koloseum. Amfiteátr, který se stal dějištěm gladiátorských zápasů nebo třeba i veřejných poprav. Se stavbou se začalo někdy v roce 70 n.l. Poslední dobou si hodně lidí oblíbilo nakoupení vstupenek předem, takže stojíte asi deset minut v řadě, než se do Kolosea dostanete. Vždy je tam plno lidí.
Uvnitř jsou vystaveny různé antické sochy (nebo to co z nich zbylo), staré mozaiky a jiné věci související s Koloseem nebo jeho historií.

Forum Romanum. Kdysi rušné centrum, dnes už však jen ruiny, které se dochovaly. Forum Romanum se mi moc líbilo, vykopávky mě fascinují. Jednak co se historie týče a navíc jak se to tak mohlo dochovat. Ve Foru už nebylo naštěstí tolik lidí jako v Koloseu a určitě stojí za návštěvu.

Chrám původně zasvěcený všem bohům. Pantheon. Jedná se o nejlépe dochovanou aintickou stavbu v Římě. Zdrojem světla v tomto chrámu je hlavně oculus nebo-li devítimetrový otvor v kopuli. Opravdu krásný pohled a zajimavá stavba.
Oculus

Ústa pravdy. Další oblíbená památková atrakce. Sloužící kdysi jako detektor lži pro nevěrné ženy nebo třeba hříšníky. Ruka lháře byla podle legend po vložení do úst ukousnuta. Ústa můžete také znát z filmu Prázdniny v Římě.

Další krásnou památkou je Andělský hrad. Vévodí na nábřeží Tiberu. Po Via della Conciliazione se k němu dá dojít z Vatikánu. Hrad si kdysi nechal vystavět jako hrobku císař Hadrián.
Z Vatikánu sem také ústí úniková chodba pro papeže a je tady třeba i část Vatikánské knihovny.
Procházka po Andělském mostě je nádherná, neboť sochy jsou velmi impozatní a dodávají hradu jakousi majestátnost.

Další oblíbenou zastávkou je Fontána Di Trevi. Hazí se do ni alespoň jedna mince, to abyste se do Říma vrátili. Ale nejlépe tři. První aby se vám splnilo přání. Druhá abyste našli lásku. A třetí je právě tou díky které se máte do Říma vrátit. Myslím, že tak to bylo.
Ale bohužel jsem do fontány nemohla hodit nic, neboť je právě v rekonstrukci, respektive čistí ji nebo co. A jezírko, které ji mělo nahradit mi prostě nestačilo.
Bylo mi to líto, protože jsem se zrovna na Di Trevi těšila. Tak snad příště. Ono se v Římě pořád nějaká ta památka opravuje nebo se nachází nové.

Nejkrásnějším a asi i nejnavštěvovanějším barokním náměstím v Římě je Piazza Navona. Náměstí skrývá příběh dvou rivalů Berniniho a Berrominiho. Každý z nich tam má svou fontánu a myslím, že i na tom barokním paláci pacovali oba dva, akotát ani jeden z nich o sobě nevěděli.
Na Piazze Navoně najdete plno úmělců a nebo můžete zabrousit do postranních uliček na nákupy či na jídlo.

Kdo se neprojde po Španělských schodech jako by v Římě nebyl. Na náměstí Piazza di Spagna najdete potom první římskou čajovnu, obchody, kavárny. Fontánu s pitnou vodou Barcacciu od Berniniho. A pro zájemce je tady taky street art v nedaleké stanici metra.
Menší ochutnávka toho co v metru můžete vidět. Papež František.

A nebo také Památník Viktora Emanuela II., který se od ostatních památek odlišuje. Vysloužil si proto nehezké přezdívky např. pisoár, zuby Říma atd. Najdete ho na Benátském náměstí, kde se nachází taky palác ze kterého promlouval Mussolini.

Dále v Římě najdete taky: Kvirinál, Villa Borgehese, Sloup Marca Aurelia a jiné.
Byla jsem třeba ještě na Piazza del Popolo, kde najdete tzv. dvojčata, ale takhle bych mohla pokračovat do nekonečně. Řím má opravdu co nabídnout.

Návštěva Říma se mimo jiné pojí také s návštěvou Vatikánu. Nejmenšího státu světa a centra římskokatolické církve. Sídlo papeže. Vatikán má rozhodně co nabídnout. Ale musíte mít trpělivost, protože bez ní nevystojíte často i hodinovou frontu do Baziliky sv. Petra.
Mám sice i fotky zevnitř, ale úmyslně jsem se rozhodla je zde nedat. To proto, že fotka neumí vyjádřit tu velikost a krásu, kterou bazilika ve skutečnosti má. Doufám, že se do ní jednou podíváte, fakt to stojí za to. Můžete jít taky nahoru do kopule, tam jsem ale nešla, protože už tak mě bolely nohy a nějak se mi nechtělo prostě. Ale prý je z ní krásný pohled na Řím.

Krom baziliky Sv. Petra jsou tady také Vatikánská muzea. Ačkoliv je i tam plno lidí, návštěva rozhodně stojí za to. V mezeu se skrývají sbírky papežů a je tam opravdu všehochuť od antických soch až po moderní umění.
Nejkrásnější a podle mě nejčastější důvod návštěvy muzea je ale Sixtínská kaple, kterou zdobí Michelangelův Poslední soud. V kapli se nesmí fotit (Japonci zákaz porušíjí). ale podle mě by focení stejně bylo k ničemu, opět je o něco co musíte vidět na vlastní oči. protože nakreslit 391 postav v pohybu, může fakt jen génius.

Hned po Sixtínské kapli se mi nejvíce líbila moderní bronzová plastika nesoucí název Sfera con sfera. Autorem je Arnaldo Pomodoro. Plastika vévodí náměstí Piniové šišky, pěkná kombinace moderního s historickým.

A konečně se dostáváme k jídlu. Italská kuchyně je velmi oblíbená. Ale bohužel nestihnete nikdy ochutnat všechno, což je škoda, protože opravdu to nejsou jen těstoviny a pizza. I když pizzu jsem měla asi třikrát (Margaritu, Italiano a nějakou cibulkovou)
Další co si v Římě musíte dát je zmrzlina. Nejlepší jsem měla asi v zmrzlinárně Giolitty. Když si objednáte malou zmrzlinu automaticky dostane dvě příchutě a správně by na zmrzce měla být ještě šlehačka, opravdu to chutnalo úžasně.
Ochutnala jsem i jejich zeleninovou polívku, nebo také Minestrone. Polévku jsem měla celkem dvakrát a pokaždé byla skvělá, rozhodně doporučuju, protože když jste po celém dni unavení, teplá polévka udělá dobře.

Na závěr pobytu jsme byli v Římě až večer. Zamířili jsme do Zátibeří, kde jsme si dali poslední večeři a s Římem se rozloučili. Ten večer jsem si konečně dala těstoviny. Klasické špagety carbonara a jako dezert mojí milovanou panna cottu, kterou jsem teď začala dělat i doma. Dneska zkušebně prvně, tak jsem zvědavá.

Kromě Říma jsem také navštívila vykopávky starého města, které dřív bylo důležitým přístavem. To co se dochovalo by je asi cca. 2000 let staré. Ostia Antica byl skvělý zážitek, navíc tam vůbec nebylo tolik lidí jako v Římě.
Totiž abyste tomu rozuměli, tak v Ostii jsem bydlela a do Říma se dojíždělo příměstským vlakem. Římané v Ostii často navštěvují pláže, třeba jen tak o víkendech, Přezdívá se ji "moře Římanů".
K cestování patří také suvenýry. A z Říma jsem si toho ze všech mých cest dovezla asi nejvíce. Jsou to sice drobnosti, ale hlavně Pinocchio mi udělal velikou radost. A taky úžasný magnet s Prázdniny v Římě. Malé koloseum jsem si spíše koupila k malé eiffelovce, ale ta teda vypadá líp.

V deníčkovém článku jsem Řím přirovnala k Praze. Prostě mi to tak přišlo co se organizace a systému města týče a taky různí ti prodejci, pořád se něco opravuje, MHD posprejovaná, památky celkem blízko sebe atd. Navíc Řím má stejně jako Praha jen tři linky metra.
Avšak co se životní úrovně týče, nemáme si na co stěžovat. Ve srorvnáni s Itálií a jinými statáty se máme dobře. Tak třeba co se zdravotnictví týče, pojišťovna jim tam nic neplatí. Školství rozhodně není na tak vysoké úrovni, ale co by se mnohým z nás líbilo Italské děti mají snad téměř tři měsíce prázdnin.

Do komentářů mi můžete napsat vaše názory nebo třeba i vaše zážitky z Říma - pokud jste tam někdy byli.

Mějte se!

 


Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 25. srpna 2015 v 10:03 | Reagovat

Vesměs jsem navštívila z Říma to stejné, co ty. Jen si pamatuji, že ve Vatikánu měl zrovna někdo projev (papež to nebyl :D), takže tam stálo strašně hodně lidí u obrovských obrazovek a poslouchalo.

Jinak jejich zmrzlina je úplně nejlepší :)

2 steel32 & darthnellr steel32 & darthnellr | Web | 25. srpna 2015 v 10:50 | Reagovat

áááh, to jídlo ♥♥
a rozhodně mi na římě příjde nejpřitažlivější koloseum! :D

3 Beatricia Beatricia | Web | 25. srpna 2015 v 13:11 | Reagovat

Krááásné fotky známých staveb a soch. Já je důvěrně znám, ale JEN z literatury a obrazových publikací. Tak se těším, až je navštívím skutečně. ☼☼☼

4 Sárči Sárči | E-mail | Web | 25. srpna 2015 v 13:43 | Reagovat

wow ♥ chcela by som vyskúšať to s tou rukou :D :D strašne moc sa mi páči ten anjelský hrad :3 milujem hrady :3 prídu mi také historické..a strašne zaujímavé..u nás mám najradšej ten Oravský :D ^^
Samozrejme, som rada že si si rím užila ♥

5 Sarushef Sarushef | Web | 25. srpna 2015 v 14:02 | Reagovat

já Itálii fakt můžu, byla jsem tam asi čtyřikrát a jela bych zas))

6 Kelíns Kelíns | Web | 25. srpna 2015 v 14:58 | Reagovat

To je krása :) jednou bych se tam ráda podívala

7 Heaven Heaven | E-mail | Web | 25. srpna 2015 v 15:38 | Reagovat

No jo, jižani pracování moc neřeší :D
Fotky jsou moc hezké, tam bych se také chtěla podívat. Lákají mně památky, ale i pláže a tak :)

8 C. C. | Web | 25. srpna 2015 v 16:08 | Reagovat

Úžasné fotky,minestrone bych si teda dala,říká se teda,že je všude jiná,protože je to taková polévka "co dům dal":-D a každý jí dělá jinak,ten dezert by mi teda taky vůbec nevadil!:-D

9 Orida Orida | Web | 25. srpna 2015 v 17:46 | Reagovat

Rím, moja nenaplnená láska! Toľkokrát som tam chcela ísť a toľkokrát som sa tam nedostala. Ach, jedného krásneho dňa možno!

Vďaka za prekrásne fotky a pocit, že som tam aspoň skrz tvoje písmenká mohla nakuknúť :)

10 Luci Luci | E-mail | Web | 25. srpna 2015 v 19:31 | Reagovat

krásně sepsané a moc krásné fotky ♥ nejvíce bych chtěla vidět Vatikán, Andělský hrad a Španělské schody - ano, jsem fanda Dana Browna :D Moc bych se chtěla do Říma podívat, takže jen závidím :) Udivuje mě ale přirovnání k Praze, myslela jsem, že v Římě je daleko víc turistů a pouličních obchodníků a hlavně cestujících v metru :)

11 Teresa Teresa | Web | 25. srpna 2015 v 19:34 | Reagovat

Týjoo Řím je asi fakt krásný město a určitě stojí za náštěvu. Já jsem nikdy v Římě nebyla ani v Itálii, ale určitě bych se tam někdy ráda podívala :3 Třeba to koloseum se mi hodně líbí a chci ho vidět na živo :) A to jídlo taky vypadá skvěle :3 Je vidět, že sis to užila a to je dobře :)

12 barlie barlie | Web | 25. srpna 2015 v 21:01 | Reagovat

Krásný fotky, v Itálii jsem byla už tolikrát, ale do říma jsem se zatím nedostala, tak snad příště :)

13 lolfier-style lolfier-style | Web | 26. srpna 2015 v 8:38 | Reagovat

Miluju Itálii právě pro tu pohodu a v tělech směrech není Španělsko jiné :3 a ty památky vypadá ji luxusně jednou se tam chci podívat :3

14 princess-of-gallifrey princess-of-gallifrey | Web | 26. srpna 2015 v 10:14 | Reagovat

Moc pěkný článek a super fotky! A ten papež je moc dobrej... :D V Itálii jsem byla jen jednou v osmi letech a pamatuji si jen na šikmou věž v Pisse, Koloseum a nanuk Hello Kitty, co jsem tam měla... :D Jednou tam opět určitě vyrazím a láká mě to po tvém článku ještě víc! :)

15 Lenuš Lenuš | Web | 26. srpna 2015 v 10:25 | Reagovat

O autobusech v Římě jsem už taky dost slyšela od kamarádky, která tam byla na začátku prázdnin :) jinak krásné fotky, určitě sis to užila :)

16 Bethany Bethany | Web | 26. srpna 2015 v 11:26 | Reagovat

Řím je nádherné město, byla jsem tam před čtyřmi lety a naprosto mě uchvátilo.
V tu dobu Fontána Di Trevi fungovala a mohly se do ní házet mince, takže snad se mi sen o návratu do Říma splní. :D

17 Smookie Smookie | Web | 26. srpna 2015 v 11:46 | Reagovat

Konečně jsem se dočkala :3 opravdu nádherné fotky:) A moc se mi líbí jak vždycky k jednotlivé fotce napíšeš co to vlastně je:) Doufám, že se tam taky někdy podívám:3

18 cincina cincina | Web | 26. srpna 2015 v 19:40 | Reagovat

To je pravda. Ty jejich siestičky mají sice nějaké výhody, ale zároveň je to i stahuje:) Nemyslím si, že siestovat pravidelně přináší ovoce:D
Hrozně se mi líbí Koloseum, tam bych se jednou rozhodně chtěla podívat:) Potom i ten Oculus je zajímavý. A pak i ta ústa pravdy:O
Vatikán musí být také nádherný:) Tam by ten výlet určitě stál za to:)
Suvenýry jsou krásné:) Nejvíce se mi líbí ta magnetka s Audrey a pak i to zmenšené Koloseum!:)
To jsem ani nevěděla, že v Itálii mají tři linky metra:O :D Tak proto si to tolik srovnávala s Prahou:D Já jsem ráda, že jsem z Česka. Protože vzdělání máme, myslím si, docela na úrovní a máme se dobře:)
V Itálii jsem byla jednou, když mi bylo myslím 7 let. Ale určitě bych se tam chtěla zase podívat:)
Krásný článek!:) :* ♥

19 Yuuta Yuuta | Web | 26. srpna 2015 v 21:06 | Reagovat

Skvělej článek o spoustě věcech jsme se učili v dějinách výtvarné kultury :DDD nicméně... myslím, že mě se asi nepoštěstí to vidět naživo. :(

20 Nebulis Nebulis | Web | 26. srpna 2015 v 23:53 | Reagovat

Řím se krásné město. Mnohem více mě třeba nadchla Florencie. Ovšem Koloseum je prostě kolosální stejně jako Pantheon. A ty lazaně, které jsem tam ochutnala! (ne v chrámu samozřejmě :D)

21 beepinka beepinka | Web | 27. srpna 2015 v 12:02 | Reagovat

Já jsem tam nikdy nebyla,ale mamka jo a docela se jí tam líbilo,i když mi teda říkala,že nějak nenarazili na dobrou restauraci a moc jí tam jídlo nechutnalo. Říkalo mi to ale spoustu dalších lidí,co v Římě byli,tak netuším. O.o) Každopádně fotky vypadají nádherně *-* koukám,že se ti i počasí vydařilo ^^ fakt ráda bych se tam někdy podívala ~~

22 Terezka Terezka | E-mail | Web | 27. srpna 2015 v 14:51 | Reagovat

Teď ti opravdu, ale opravdu závidím. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.