|Recenze| Dívka ve vlaku

1. února 2016 v 14:00 | Whirpy
Ahoj!
Vím, že jsem psala něco o článku na téma Vídeň, ale zatím jsem nepřišla na žádný rozumný způsob jak to hezky zpracovat, protože jsem tam už byla tolikrát, že se mi to všechno motá a nevím no, musím to nějak vymyslet. Takže jednoduší bylo napsat recenzi a uvidím co bude dál, nicméně nechci teď s blogem zase přestávat, když mě to začalo znova bavit.

Stručně k autorovi:
Paula Hawkins se narodila 26. srpna 1972 v Zibabwe. V roce 1989 se přestěhovala do Londýna. Patnáct let se věnovala novinářské kariéře. Její první knihou je thriller Dívka ve vlaku, který je označován za knihu roku 2015.

Název knihy, jeho vysvětlení, podtitul, motto, rok prvního vydání:
HAWKINS, Paula. Dívka ve vlaku. Vydání první. Praha: Ikar, 2015, 327 stran. ISBN 978-80-249-2860-9.

Literární druh, žánr, výrazová forma:
Literární druh: Epika
Literární žánr: Thriller, psychologický román
Výrazová forma: Próza

Téma knihy:
Ztráta paměti, alkohol, nevěra, vražda, vztahy…

Doba a místo, ve kterých se příběh odehrává:
Červenec až září 2013 s občasnými flashbacky třeba o rok zpět. Příběh se odehrává v Anglii, Londýně a hlavně jeho částí Ashbury a Witney.

Postavy a jejich charakteristika:
Rachel Watsonová: Hlavní vypravěčka, alkoholička, která se nedokáže srovnat s minulostí. Přesto je ale velmi bystrá a soucitná.
Tom Watson: Rachelin bývalý manžel, zdá se, že je to dokonalý muž, později ale zjišťujeme, že má více temných stránek než se zdá.
Anna Watsonová: Tomova současná manželka, mají spolu dítě, malou holčičku Evie. Nemá ráda Rachel.
Megan Hipwellová: Sousedka Toma a Anny. Má temnou a velmi smutnou minulost, se kterou se snaží vypořádat.
Scott Hipwell: Manžel Megan, žárlivý, majetnický, agresivní a později nešťastný, protože po smrti své ženy zjišťuje, že nebyla taková, za jakou ji měl.

Kompozice:
Už jsou to dva roky co se Rachel a Tom rozvedli. Zatímco Rachel se s tím stále nesrovnala a propadla ještě více alkoholu tom bydlí se svou novou manželkou a dcerkou v jejich starém domě ve Witney. Rachel působí bolest, když kolem domu každé ráno projíždí. Zároveň jsou tady ale Jason a Jess dokonalý pár, tak si je vysnila.
Jenže nic není, jak se zdá a Jess jednoho večera zmizí. Právě ten večer byla ve Witney i Rachel, byla opilá a chtěla vidět Toma a vzpomínky, které si nevybavuje, můžou být klíčové k celé situace. Jenže Rachel si nedokáže vzpomenout.
Přesto se však rozhodne do situace se vložit od kontaktování policie jako svědkyně, neboť jednou viděla z vlaku Mega/Jess líbat jiného, až po seznámení s Jasonem/Scottem, kterému se s touto informací taky svěří a tvrdí mu, že Megan znala.
Jenže pravda vždycky vyjde najevo a nic není, jak se zdá. Scott totiž není Jason, jakého si ho vysnila, a když se dozvídá, že mu lhala o tom, že znala, jeho ženu nechce Rachel už nikdy vidět. Mezitím se policie snaží hledat další důkazy, neboť po pitvě Meganina těla zjišťují, že byla těhotná. Testy DNA ale jasně prokazují, že dítě nebylo Scottovo.
Rachel si začíná vybavovat tu noc na nádraží, kdy Megan zmizela a dochází ji, že ta žena, která nastoupila k Tomovi do auta, nebyla Anna. Byla to Megan. Jak později zjišťuje a stejně tak to pomalu dochází i Anně, když v Tomově tašce do fitka nachází Meganin mobil, Tom a Megan měli poměr. Zabil Megan právě on? A bylo dítě jeho?

Adaptace filmové či literární:
Podle knihy by měl být natočen film s Emily Blunt.

Výpisek:
Str. 40
Nikdy jsem nechápala, jak mohou lidé bezstarostně ignorovat škody, které napáchají tím, že se řídí svým srdcem. Kdo řekl, že řídit se vlastním srdcem je dobré? Je to čirý egoismus, sobectví, které vítězí nade vším. Zaplavuje mě nenávist. Kdybych tu ženskou, tu Jess, měla teď před sebou, plivla bych jí do obličeje. Vyškrábala bych jí oči.

Vlastní hodnocení:
Kniha se mi líbila, napínává, temná a vcelku depresivní. Takovou jsem ji čekala a doufala, že taková bude. Nezklamalo mě to, přestože si nejsem jistá, zda bych to úplně přirovnala k Zmizelé. Nějaké podobnosti tam jsou, ale přesto mi přijde, že Flynnová píše tak nějak jinak.

To však nic nemění na tom, že kniha je hodně čtivá, příběh mě prostě vtáhl do děje a myslím, že tak to má být. Nevím, jestli bych Dívku ve vlaku označila za knihu roku 2015, ale je to fakt docela dobrá kniha. A jak psal King "a ta vypravěčka alkoholička je jednoduše dokonalá".
 


Komentáře

1 pepe pepe | 1. února 2016 v 21:10 | Reagovat

Túto knihu som dočítala pred pár dňami. :D Rovnako ako tebe sa mi veľmi páčila, hoci som sa nie celkom nedokázala stotožniť s postavami. :)

2 cedor cedor | Web | 1. února 2016 v 21:24 | Reagovat

Když tak čtu ty tvé recenze zjišťuji, žr toho ještě dost neznám :D. Kniha vypadá zajímavě a velice rád bych si ji přečetl. Jestliže se mi podaří někde sehnat určitě si ji přečtu. Sice mám radši dobu cca o 80 let zpátky, když si odmyslíme válku, tak tato kniha z tvé recenze na mne zapůsobila :) pokusím se ji pořídit! Skvělá recenze a určitě neprestavej :)

3 Elis Elis | Web | 2. února 2016 v 19:57 | Reagovat

Perfektní recenze a ten výpisek zní skvěle, to vypadá na dobrou knížku...

4 Natálie Natálie | Web | 3. února 2016 v 21:00 | Reagovat

tak to vypadá hoodně dobře.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.