Nizozemsko: Amsterdam

30. března 2016 v 17:27 | Whirpy

Ahoj!
Neumřela jsem, pouze jsem nestíhala a tak píšu až teď. A o čem jiném než o Amsterdamu, hlavním městě Nizozemska, kde jsem strávila Velikonoce.


V pátek po druhé hodině jsem v jednom z modrých letadel společnosti KLM přistála na letišti Schiphol, nachází se asi
17 km od centra města Amsterdam. Je to jedno z největších letišť v Evropě, ročně je zde odbaveno až 60 miliónů pasážéřů.
Amsterdam je hlavním městem Nizozemska, tedy státu, kde je legální jak marihuana, tak prostituce. Nejčastějšími návštěvníky bývají, což vás určitě nepřekvapí, hlavně skupinky mladých mužů toužící po nějakém tom vzrušení.
To ovšem neznamená, že Amsterdam nemá, co jiného nabídnout. Přestože není tak bohatý na památky jako třeba Paříž, či tak rozlehlý a tradiční jako Londýn rozhodně za návštěvu stojí i v případě, že se nehodláte zhulit s odpornou prostitukou vylepšenou implantáty.

Článek jsem rozdělila do více bodů:
  • Co Amsterdam nabízí, tedy vlastně místa, která jsem navštívila připadala mi zajímavá a produkty, které si zde lze pořídit
  • (některá) muzea a jak je to se vstupy
  • Doprava
  • Kde se ubytovat
  • Vyznačená mapa
  • Video

Co Amsterdam nabízí

Začněme na náměstí Dam, což je vlastně takovým srdcem Amsterdamu. Nachází se zde Koninklijk Paleis a Nieuwe Kerk.
Koninklij Paleis, tedy královský palác vznikl jako radnice, neboť nizozemská královská rodina v hlavním městě nežije.
Hned vedle radnice je již zmiňovaný Neiuwe Kerk, kostel z patnáctého století, který však už dávno neslouží k duchovním účelům. Probíhají zde různé kulturní akce, či je využívám královskou rodinou například při svatbách nebo inauguraci.
Následuje procházka po přecpané hlavní ulici Damstraat, kterou lze lehce přirovnat k pražskému Václaváku. Což znamená plno lidí, obchody, restaurace...

Mnohem klidnější je procházka okruhem grachtů, který se začal budovat počátkem 17. století. Jestliže kousek sejdete z náměstí Damstraat na okruh se vcelku rychle napojíte, neboť město je opravdu docela malé.
A byly to právě grachty, které mi na Amsterdamu už první procházky připadaly nejmagičtější, neboť když jimi postupně procházíte jsou si tak podobné, že si říkáte "Nebyl jsem už tady?".
Tady se vyplatí všímat si detailů, jaký dům má červené okenice, jaký ne a jaký je nahlý.
A proč jsou vlastně některé z domů trošku šikmo? To kvůli obchodu, když se kdysi tahalo do patra zboží, tak aby se nerozbila okna.
A právě tyto šikmé domy naklánějící se hlavně podel grachtů jsou pro Amsterdam, co se architektury týče nejvíce typické.

Na kolech v Amsterdamu jezdí nejen místní, ale i turisté.

Pak je tady již zmíněná čtvrť Červených luceren, která vynáší Amsterdamu miliardy eur ročně. Naštěstí jsem tam šla ve dne, ale i tak to tak bylo dost divoké. Ve výkladech některých domů poskytující sexuální služby už byly připraveny pracovnice. Sexy na nich nebylo vlastně nic. Z toho, co jsem zehládla šlo o ženy kolem třicítky po všech možných plastikách a jiných módních úpravách. Třeba to večer obměňují, nevím.

Pravým opakem je Bejinghof, který od roku 1346 sloužil ženám a poskytoval jim útočiště asi až do roku 1795. Šlo hlavně o ženy, které si přály žít jako jeptišky, avšak nebyly vázany slibem. Vzdělávaly a pečovaly zde o chudé a nemocné. V Bejinghofu najdeme taky "tajnou" kapli, kterou ozvláštňuje jen vchod, avšak jinak je zasena do klasického domku a navenek nijak jako kaple nepůsobí, to až uvnitř.

Další oázou klidu je Vondelpark (podle Joosta van den Vondela - nizozemský básník), velký městský park, založen roku 1864. Rozloha 45 hektarů je dostačující pro běžce, cyklisty, či jiné sportovce, turisty nebo pejskaře. Daří se zde rostlinám i živočichům a rozhodně nechybí kavárna a rozkošná zákoutí.
Hudební pavilon ve Vondel parku

Jeden z pohledů na Vondelpark

Magere Brug, sklápěcí most přes řeku Amstel, která městem protéka se nachází nedaleko ulice Rokin. Jedná se o jednu z posledních zastávek než se právě ulicí Rokin zase dostanete na náměstí Dam, kde jste započali procházku grachty.

Z mostu jde vidět na národní operu a balet (toto je pohled z mostu protějšího)

Po návratu na náměstí Dam se vydáme směrem k vlakovému nádraží, avšak odbočíme do prava a půjdeme-li rovně po ulici Prins Hendrikkade narazíme na baziliku svatého Nikolase. Uvnitř kostela najdeme nástěnné malby, či velký otář. Protože ačkoliv se zdá, že se nijak neliší od jiných protestantkých kostelů v Amsterdamu, opak je pravdou neboť Amsterdam je městem, kde krásu musíte hledat hlavně uvnitř.

Tím však nijak nechci říct, že bych si já pro krásu Amsterdamu musela chodit do budov, pro mě byly krásné ulice grachtů a všudepřítomné tulipány, kterými je Nizozemí vcelku známé.
Pokud by vám nestačily tupipány v Amsterdamu, můžete se od 24. března do 16. května vydat na jih do Keukenhofu na nejkrásnější jarní tulipánové zahrady, já to bohužel nestihla.

Poté musíte rozhodně vyzkoušet sýry, mi nejvíc chutnal Old Amsterdam. Nicméně si myslím, že to už je spíše jen o místu degustace a ne až tak moc o sýru, protože doba se mění a všechno se vyváží, takže si sýr můžete stejně dobře koupit někde v obchodě nebo možná i objednat na internetu.

A pak jsou tady herynci (sleď obecný), které údajně musíte zkusit, když do Amsterdamu jedete. Já od mé návštěvy Menorcy ryby nejím, tak jsem tuto nutnost vynechala, ale pokud máte rádi ryby, tak to určitě zkuste!

Dále si v coffe shopu můžete legálně dát jointa, či pokud dávate přednost keramice, tak ta Nizozemská patří rozhodně mezi tradiční. Pak jsou tady samozřejmě klasické suvenýry, ale hlavně byste si z Amstredamu a kteréhokoliv jiného místa měli odvést zážitky.
TIP NA CESTY:
Pokud lítáte nízkonákladovými linkami a berete si jen příruční zavazadlo (většinou omezené rozměry a hmotnost), tak se těžší suvenýry i kterékoliv jiné suvenýry vyplatí nakupovat na letišti v Duty Free zóně. Nemusíte potom řešit jak to naskládat do kufry, či se obávat, že vám to neakceptuje kontrola.

Muzea

Vybrala jsem zde jen některá muzea, která mě zaujala. Byla jsem vlastně jen v jednom, ale pokud se do Amsterdamu někdy zase do stanu, určitě se vydám i do těch ostatních níže vypsaných.

Rijksmuseum
Jako první bych uvedla muzeum Rijks, což je největší státní muzeum. Najdeme zde díla nizozemských mistrů, historii Nizozemska, plastiky a užité umění a jiné...
Muzem se nachází na Museumstraat poblíž Vondelparku.
Cena se pohybuje okolo 17,50€ na osobu a do 18 let je vstup zdarma, v tomto případě se hodí mít u sebe doklad s fotografií a datem narození.


Van Gogh Museum
Obrázek vypůjčem z googlu, ve svých fotkách muzeum nemám.

Jak už název napovída v tomto muzeu najdete hlavně díla svlavného nizozemského malíře Vincenta van Gogha, jehož tvorba odpovídá hlavně období postimpresionismu. Muzeum se nachází kousek od Rijksmusea.
Cena vstupného je 17€ za osobu, pokud je vám do sedmnácti let, tak je vstup zdarma.

Body Worlds
Obrázek je opět z google.

Tonhle projekt mě hodně zaujal a kdyby mi vyzbyl čas určitě bych se zašla podívat, neboť na této výstavě najdete hlavně vše, co se svalů týče. Souvisí to s lidským tělem a když jsem se dívala na google na fotky, opravdu mě to zaujalo. Neboť muzeum by mělo být plné plastik a celkově by to mělo být zábavně a naučně pojato.
Muzeum se nachází na Damarku.
Cena se pohybuje okolo 20€ za dospělého, děti od 7-17 let okolo 12,50€ a do šesti let je muzeum zdarma.

Anne Frank Huis
A kdo by neznal dům Anny Frankové. To nejznámější jsem si nechala na konec. Unikátní muzeum, které se od těch ostatních liší svým příběhem a skutečností, že když vstoupíte do prostor, kde se Anna schovávala za 2. světové války, tak je to opravdu mnohem silnější emocionální zážitek než kterákoliv jiná muzea. Pokud plánujete návštěvu Anina domu, tak počítejte, že budete nejméně hodinu a půl stát v řadě než se do muzea vůbec dostanete.
Cena za dospělého je 9€ a za mladší osmnácti let 4,50€.

V Amsterdamu jsou pochopitelně další muzea, třeba NEMO - muzeum vědy a techniky, či Námořní muzeum, plno erotických muzeií a taky třeba Madame Tussauds a pokud máte rádi zvířata i ZOO, myslím, že v tomto městě si každý příjde na své.

Doprava

Amsterdam se svou rozlohou 219 km² je tedy menší než Praha. Což znamená, že pokud se pohybujete centrem dopravu ani nepotřebujete. Do centra se hodí kolo nebo pokud máte zájem, tak nějaká ta lodní plavba kanály.
Co se týče ostatních doprav, tak v Amsterdamu najdeme pět linek metra, tramvaje, autobusy a vlaky.
Já používala pouze příměstský vlak, kterým cesta do centra trvala +/- patnáct minut , záleželo na vlaku a cena za jeden zpáteční lístek byla 8,40€, jinak jsem chodila pěkně po svých. Nicméně pokud by měl někdo zájem, tak doprava v Amsterdamu je podrobněji rozepsána třeba ZDE.

Kde se ubytovat

Tohle je popravdě taky hrozně individuální, neboť každému vyhovuje něco jiného a taky je to otázka peněz. Většinou se vyplatí číhat na stránkách jako booking.com, kde vlastně i celkem dobré hotely můžete na víkend sehnat se slevou.
Já bydlela nedaleko letiště v hotelu Hyatt place, opravdu pěkné místo. Navíc s takovýmito řetězcovými hotely jako třeba Hyatt, Ibis nebo Park Inn mám zkušenosti už z jiných měst, takže vždy víceméně vím, co čekat.
Ceny zde vypisovat nebudu, neboť záleží, kde si nocleh objenáte a taky se to neustále různě mění.

Vyznačená mapa


Po městě jsem se většinou pohybovala za pomoci této mapy, kde je vše perfektně vyznačeno nebo mi pomohla navigace v mobilním telefonu. Ale zoorientovat se v Amsterdamu není zase tak těžké vzhledem k velikosti města, jak jsem již psala.

Video


Celý článek bych zakončila videem, které jsem v Amsterdamu natočila. Chtěla jsem to hlavně pro sebe, zkusit si to a tak, nicméně dávám ho pro vás i tady na blog a třeba už sami najdete místa o kterých jsem v článku psala.
Toho jak je to amatérské jsem si vědoma, ale nejsem ve tvorbě videí ještě tak zběhlá jako třeba ve tvorbě designů v PFSX.

Whirpy
 


Komentáře

1 Klára Klára | Web | 30. března 2016 v 17:38 | Reagovat

Naprosto parádní! :) Krásné fotky a video taktéž. Vlastně ti docela závidím. Ráda bych také někdy někam jen tak odletěla a poznávala cizí zemi.

2 Misty. Misty. | 30. března 2016 v 19:18 | Reagovat

Tak ty muzea bych tak ráda viděla. Hlavně Van Gogha a zadní dům.

3 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 30. března 2016 v 19:41 | Reagovat

Někdy bych se do Amsterdamu ráda podívala a to hlavně kvůli focení, protože je to krásné město a je to jeden z mých snů :)

4 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 30. března 2016 v 20:09 | Reagovat

Tohle město se mi už hodně líbilo ve filmu Hvězdy nám nepřály. Všechno se tam zdá být takové pěkné čisťounké. Hodně jsi mě svým článkem upoutala. :)

5 yellow yellow | 30. března 2016 v 21:24 | Reagovat

Mě Amsterdam hodně zklamal, po jiných místech v Holandsku jsem měla vysoká očekávání a nakonec jsem spolu s ostatními spolucestujícími odjížděla s pocitem, že je to špinavá stoka.

6 Cedor Cedor | Web | 30. března 2016 v 22:03 | Reagovat

Anna <3 :3. Hrozně moc bych tam jel taky! :) Neskutečně se mi líbí Amsterdamská architektura :) a tvé fotky jsou boží! Akorát mě odrazuje představa, že bych tam musel letět letadlem :D naposledy jsem letadlem letěl do Řecka a nikdy víc. Každou vteřinu jsem nás viděl dole:D. Nicméně já bych tam rád jel hlavně kvůli Anne:3 Myslím, že určitě stojí za to se chvíli počkat ve frontě a navštívit to. :) Sice já tam jsem docela často skrze sny a dokonce i s Annou, ale to nevadí :D  rád bych tam šel i doopravdy. Jelikož vím, že jsi četla deník tak toto pochopíš:D : Když jsi byla v jejím domě, nenašla jsi někde na zemi fazole? :D (Peter je tam vysypal a i když se posbírali všechny tak paní van Pelsové se pak dávaly hrstky fazolí přece:D) Skvělý článek. Jednou se tam podívám taky. To si slibím :D :) A jsem rád, že jsi si to splnila:). Video je hezké, ale to už jsem ti psal, mé pocity z něj:D :)

7 Beatricia Beatricia | Web | 30. března 2016 v 22:23 | Reagovat

To je opravdu nádherný, propracovaný  článek a krásné fotografie. To videjko je výborná třešinka na dortu. ☼☼☼

8 kelly145 kelly145 | Web | 31. března 2016 v 20:14 | Reagovat

TRak fotky sú totálne dokonalé

9 Natálie Natálie | Web | 1. dubna 2016 v 14:58 | Reagovat

hrozně ti to závidím... :( :D fotky jsou naprosto úžasné a věřím, že sis to tam musela užít.. je to tam krásné.. :)

10 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 1. dubna 2016 v 18:31 | Reagovat

Do domu Anne Frank bych se jednou ráda podívala a celkově bych chtěla procestovat nizozemsko :-) pěkný článek

11 Iris Iris | E-mail | Web | 1. dubna 2016 v 20:59 | Reagovat

Krásná procházka, děkuji za ni :-)

12 Alethea Alethea | Web | 1. dubna 2016 v 23:06 | Reagovat

Wow! Včera sa vyučujúcemu úplne podarilo nalákať ma na Rím, teraz ty na Amsterdam... Ja sa asi fakt balím a odchádzam :D

Vďaka za tak podrobný článok! Verím, že sa ozaj do Amsterdamu raz vyberiem a tieto tipy sú naozaj užitočné :)

13 Ter. Ter. | Web | 2. dubna 2016 v 13:05 | Reagovat

Na Amsterdamu se mi nejvíc líbí architektura a fakt, že tam tolik lidí opravdu jezdí na kolech. To mi zůstalo v paměti z Obrázků z Holandska :D

Skvělý článek.

14 cincina cincina | Web | 2. dubna 2016 v 18:07 | Reagovat

Krásný článek:) V Amsterdamu jsem byla minulý rok, takže ho ještě mám v živé paměti:) Bylo to tam úžasné, takže se nedivím, že se ti tam moc líbilo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.