|Recenze| Anne Franková - Deník

2. dubna 2016 v 13:43 | Whirpy
Dobré odpoledne!
Konečně se mi podařilo zpracovat recenzi na Deník Anny Frankové, který jsem dočetla již minulý týden ve vlaku cestou z Prahy. Opravdu čtivý a zajímavý kousek.
Pokud jste Deník četli, tak nezapomeňte napsat svůj názor a pocity z četby do komentářů, třeba se budou od těch mých lišit, nevím.

Stručně k autorovi
Annelis Marie Franková se narodila 12. června roku 1929 v německém Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1933 uprchla s rodiči a starší sestrou Margot do Nizozemska. Kvůli svému židovskému původu se rodina od roku 1942 skrývala v Amsterdamu na ulici Prinsengracht 263, který dříve patřil firmě Annina otce. Anne psala svůj deník od 12. června 1942 až do začátku srpna 1944, tedy do odhalení úkrytu. Poté, co byl úkryt odhalen, byla rodina deportována do německých a polských koncentračních táborů. Anne zahynula na tyfus v Bergen-Belsenu. Z rodiny Frankových přežil pouze Annin otec Otto, který po válce Deník své mladší dcery vydal.

Název knihy a rok prvního vydání
Název: Deník Anny Frankové
Rok prvního vydání: 1947
Já četla vydání nejnovější z roku 2014
Citace: FRANK, Anne. Deník. Vyd. v nakl. Triáda 5., nezměn. Překlad Miroslav Drápal, Michaela Jacobsenová. Praha: Triáda, 2014. ISBN 978-80-7474-113-5.

Literární druh
Epika

Literární žánr
Deník psaný v dopisech.

Výrazová forma
Deník je psán v ich formě chronologicky i s daty.

Téma knihy
Tématem je sám Annin život, během kterého se už v útlém věku musela potýkat s válkou. Kvůli tomu, že byla Židovka, se musela skrývat se svou rodinou a dalšími lidmi v malých prostorách a proto je kniha i hodně o mezilidských vztazích a tím jak se člověk dokáže vyrovnat s nespravedlivým a těžkým životem.

Místo a doba, ve které se příběh odehrává
Příběh se odehrává za druhé světové války v letech 1942 - 1944, tedy období, kdy si Anne psala deník. Dvě židovské rodiny a jeden starší muž se schovávají v zadním domě na ulici Prinsengracht 263 v Amsterdamu, hlavním městě Nizozemska.

Postavy a jejich charakteristika
Anne Franková: Hlavní postava a zároveň autorka Deníku byla velmi inteligentním, talentovaným zvídavým a citlivým děvčetem. Byla taky velmi vnímavá a cílevědomá v budoucnu se chtěla stát spisovatelkou a její deník ji měl být podkladem pro její první novelu.

Otto Frank: Otec Anny, před válkou židovský podnikatel. Se svou dcerou měl vcelku dobrý vztah. Jako jediný přežije koncentrační tábory.

Edith Franková: Annina matka. S Annou má vlastně úplně opačný vztah než otec. Anna v deníku často popisuje konflikty s matkou, a jak si nerozumí.

Margot: Annina starší sestra. Chytrá, zodpovědná a rozumná.

Manželé van Pelsovi (v knize van Daanovi): Pan van Pels byl přítelem pana Franka a proto se obě rodiny schovávaly společně. Pan van Daan měl rád svůj klid a cigaretu, zatímco nad jednáním jeho paní musíme často kroutit hlavou, neboť je lehce pohlupavé, vznětlivé a někdy i hysterické.

Peter van Pels (v knize van Daan): Syn van Pelsových. Zprvu se s Annou nemají moc rádi, ale nakonec se stanou a přáteli a poté se do sebe i zamilují. Peter je stydlivý, přesto však hodný, odvážný a chytrý chlapec.

Fritz Pfeffer (v knize Albert Düssel): Starší muž povoláním lékař. Anne často kritizuje, v jejích očích je to však pouze hlupák a puntičkář.

Lidé, kteří pomáhali obyvatelům zadního domu: Miep Giesová, Johannes Kleiman, Bep Voskuijlová a Victor Kugler.

Kompozice
Všechno začíná tak normálně, když mladá Anne dostane 12. června roku 1942 k narozeninám deník. První zapisuje hlavně o svých ctitelích, přátelích ze školy a tak podobně. Vše se však změní, když kvůli hrozícímu nebezpečí odchází rodina o něco později téhož roku do úkrytu v prostorách bývalé firmy Annina otce. Spolu s nimi tady žijí ještě van Daanovi a později se připojí i lékař Düssel.
Pro mladou a zvídavou dívku jako je Anne není rozhodně nic příjemného trávit čas a tolika lidmi v tak malých prostorách, navíc se den ode dne zhoršuje její vztah s matkou, která má viditelně radši starší sestru Margot.
Děvče se cítí osamělé a v pozadí malicherných hádek ostatních obyvatelů, kteří se mnohdy byť pro zlepšení situace odmítají vzdát svých starých návyků, píše svůj deník formou dopisů imaginární kamarádce Kitty, kde všechny tyto strasti popisuje ze svého pohledu.
Během života v zadním traktu se Anne i nadále vzdělává, dospívá, stává se chytřejší a všímavější a je si jistá, že ví, co od života chce. Bohužel ji ale ve snu stát se spisovatelkou brzdí válka a invaze stále nikde.
S věkem přichází taky sblížení s opačným pohlavím a tak není divu, že přestože se první nemohli vystát, stanou se postupně Anne a Peter van Daan přáteli a později se do sebe také zamilují.
A přestože obyvatelé zadního domu žijí stále ve strachu z prozrazení, tak se upínají na naději, že vše bude jako dřív. Když konečně roku 1944 začíná situace vypadat lépe, přichází v srpnu téhož roku do domu zelená policie. Spolu s nimi jsou zatčeni i dva z pomocníků, pánové Kleiman a Kugler.
Dosud je neznámo, kdo Anne a ostatní obyvatele zadního domu udal, přestože podezření padlo např. na skladníka van Maarena.

Filmové adaptace
Na motivy deníku a života Anny Frankové byl roku 1959 natočen film se Shelley Winters, která za svou roli madam van Daanové dostala oscara, kterého věnovala jako exponát do muzea Anny Frankové v Amsterdamu.
Další film je z roku 2001 jedná se o dvoudílnou minisérii.
A potom je tady ještě pěti dílný TV seriál z roku 2009.

Výpisek
Str. 206
11. dubna 1944
"Velmi intenzivně jsme si uvědomili, že jsme Židé připoutaní na jednom místě, bez jakýchkoli práv, ale s tisícerými povinnostmi. My Židé se nesmíme chovat podle svých citů, musíme být stateční a silní, musíme snášet všechny svízele a nereptat, dělat vše, co je v našich silách, a důvěřovat v Boha. Jednou přece tahle strašlivá válka pomine, jednou budeme přece zase lidé, a ne jen Židé!
Kdo to na nás uvalil? Kdo udělal z nás Židů výjimku mezi všemi národy? Kdo nás až dosud nechal tolik trpět? Je to Bůh, kdo nás takto stvořil, a bude to zase Bůh, kdo nás pozvedne. Jestliže uneseme všechno toto utrpení a přitom i nadále zůstaneme Židy, ze zatracenců se jednou staneme vzorem pro ostatní. Kdoví, snad to bude naše víra, která přivede k dobru celý svět a všechny národy, a proto, jenom proto musíme tak trpět. Nemůžeme být nikdy jen Nizozemci nebo jen Angličany nebo kýmkoli jiným, musíme vedle toho vždycky zůstat Židy. Ale my jimi také chceme zůstat."

Tahle pasáž mě zasáhla asi nejvíc.

Vlastní hodnocení
Deník Anne Frankové jsem měla v plánu přečíst si už delší dobu a moje cesta do Amsterdamu mě k tomu skvěle nakopla, jinak bych asi stále otálela. Do ruky se mi tedy dostal opravdu výjimečný dokument psán z pohledu slečny vlastně trošku mladší, než jsem teď já, což je děsivé, když srovnám naše životy. A ačkoliv úspěchu deníku nahrál trochu do karet smutný osud autorčin, tak jak mi psal Cedor, Anne by se určitě stala úspěšnou spisovatelkou i po válce. O tom mě přesvědčila hlavně v zápiscích z roku 1944 a taky svou zvídavostí, bystrostí a jasně vytyčenými cíly.

A ačkoliv Anne nebyla jediná s takovým osudem, tak je to právě její deník, který se stal světově známým dokumentem a svědectvím. I když podle mého názoru je to hlavně o mezilidských vztazích a "lidské ponorce", které kvůli společnému a náročnému soužití v zadním domě museli obyvatelé čelit.
Jak jsem již psala, tak jediný, kdo přežil koncentrační tábory, byl Annin otec, kterému po návratu do Amsterdamu v červnu roku 1945 byl z rukou Miep Geisové předán deník jeho dcery Anne. V němž po jeho vydání další a další generace opakovaně nachází mnoho Anniných poselství, důležitých myšlenek a jsou svědky toho, jak hrozně válka zasáhla i zcela nevinné lidi. Tím nechci říct, že jsem jednostranná a opomíjím fakt, že i pro druhou stranu (tedy tu "špatnou") to nebylo zrovna jednoduché, zrovna teď čtu knihu jménem Porodní bába a opět shledávám, že druhá světová válka byla strašná pro všechny.

 


Komentáře

1 Anita Barrasa Anita Barrasa | E-mail | Web | 2. dubna 2016 v 14:05 | Reagovat

Naprosto souhlasím, knihu jsem také četla a na dlouhou dobu ve mně zanechala hluboký dojem, to všechno utrpení, co se dělo na nevinných lidech během 2. světové války, je až děsivé...

2 cedor cedor | Web | 2. dubna 2016 v 14:49 | Reagovat

Paráda! :3 ja v knížce jsem v květnu 1944. Ty víš co to pro mě znamená a jsem rád, za tvou recenzi. Děkuju ti za zmínění i když to jsi ani nemusela :D. Anna by byla spisovatelka nevzdala by se :). Je to úžasné :) ještě jednou děkuju :)

3 avetti avetti | Web | 2. dubna 2016 v 15:28 | Reagovat

Kniha mi přišla velmi zajímavá a dlouho jsem se na ní chystala, ale ještě jsem se k tomu nedostala. Měla bych to napravit. :)

4 Fredy Fredy | Web | 2. dubna 2016 v 17:10 | Reagovat

Kniha vypadá lákavě, děkuji ti za tip... :-)

5 extras-diary extras-diary | E-mail | Web | 2. dubna 2016 v 18:38 | Reagovat

Zrovna se blížím ke konci této knihy a musím říct, že mě to dost zaujalo. Je ale hrozné, když čtu o tom, jaké měla Anne plány do budoucna a vím při tom, že  v té době jí zbýval už jen rok života.

6 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 2. dubna 2016 v 19:04 | Reagovat

Přesně tuto verzi Anny Frankové jsem dočetla minulý týden. Její deník se mi četl velice dobře a při pomyšlení, co by z tak ohromně chytré dívky mohlo být, jen kdyby....no, však víš co. Ani nepochybuju o tom, že by z ní byla významná spisovatelka. :)

7 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 2. dubna 2016 v 19:15 | Reagovat

Tuto knihu jsem četla a musím říct, že naprosto splnila moje očekávání. Opravdu hodnotné. Jsem ráda, že se její deník zachoval!

8 cincina cincina | Web | 2. dubna 2016 v 20:06 | Reagovat

Já tuhle knihu mám v plánu číst:)

9 Beatricia Beatricia | Web | 2. dubna 2016 v 20:42 | Reagovat

Deník Anny Frankové mám a důvěrně ho znám, četla jsem ho několikrát. Zajímám se o celé období okupace a historii nacizmu.☼☼☼

10 Alethea Alethea | Web | 9. dubna 2016 v 19:01 | Reagovat

Ten úryvok je úžasný... Denník Anny Frankovej som doteraz nečítala a trošku sa mu aj vyhýbam vzhľadom, že veľmi nemám chuť na smutné knihy, ale mám pocit, že by som sa k nemu mala konečne odhodlať.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.