(Ne)Zdravotník

9. května 2017 v 21:54 | Whirpy
Výsledek obrázku pro icu png
Jak si někteří (teď už asi bývalí) čtenáři mého blogu možná pamatují, tak kdysi jsem v nějakém článku a dokonce i v informacích o mé osobě uváděla, že studji zdrávku.
Pokud si právě představujete, jak někde v uniformě sestřičky opečovávám pacienty na praxi a dokonale se vyznám v nemocnici s tím, že mým jediným cílem a životním posláním je pomáhat potom v budoucnu nemocným lidem, tak vás musím vyvést z omylu.


Na lyceu nejsou praxe. Je to takový lehčí/těžší gympl, záleží z jakého úhlu pohledu se to bere, my nemáme tolik všeobecných předmětů, gympláci zase ty odborné - klinickou propedeutiku, patolologii, první pomoc, kapitoly nevím z čeho (to si budeme teprve volit, doufám, že vyhraje psychiatrie). Sestřičku, kterou znáte z Ordinace v růžové zahradě a podobných seriálů lyceista připomíná vlastně nepřipomíná vůbec. V nemocnici se orientuje možná tak teoreticky a s pacienty nepříjde díky absenci praxe vůbec do styku. A ve zdravotnictví nás taky moc pracovat nechce.

Nicméně i lyceistovi se někdy poštěstí a do nemocnice zavítá dokonce v rámci studia na střední škole. Většinou nám nějaká odborná učitelka zařídí exkurzi a personál nemocnice nám ochotně poskytne další teoretické informace s tím, že nám teda alespoň něco i prakticky ukážou a člověk pak má lepší představu o tom, co se to vlastně učí.
Dneska jsme měli zavítat na rentgeny, které jsme v KP brali někdy začátkem pololetí, nicméně vrchní sestra, jež nás měla provázet byla náhle odvolána a z exkurze v momentě sešlo. V nemocnici je prostě makačka a nikdo tam na pubertální druháky není moc zvědavý, takže náhradu jsme nesehnali a na rentgeny jsme nešli.

Jenže naštěstí jsme potkali zdravotní sestru z JIPky, která samozřejmě znala naši odbornou učitelku a navrhla nám, ať jdeme teda tam, že nás provede. Pavilón intenzivní péče je v našem městě nově a opravdu povedeně zrekonstruován, takže náhrádní program sliboval opravdu zajímavý zážitek. Navíc kdy se jen tak za normálních okolností dostanete na JIPku?
První jsme si prošli část pro urgetní příjem, chytře spojený s vjezdem sanitek a následně i lůžkovou část, kde nám bylo vysvětleno a ukázáno všechno co by takový lyceista potřeboval vědět. Jak se zachází s pacientem na lůžku a jak se něj ukládá s těmi všemi přístroji a hadičkami, co všecho dělají přístroje u lůžka a jak fungují, EKG, EEG ...
Výjimečně na mě nemocniční oddělení nepůsobilo tak skličujícím dojmem, díky modernizaci mi JIPka spíše připomínala letiště. A byť atmosféra celé exkurze a dokonce i oddělení na mě působila díky uspořádní pokojů, věcí, přistrojů a proškolenému personálu celkem pozitivně, natolik že jsem dokonce i uvažovala, že bych si teda jednu přihlášku podala na nějaký ten zdravotnický obor, připomněla jsem si kolik je za tím práce, že nemocní lidé mě spíše děsí a pracovat na směny je strašné...Tudíž kariéra ve zdravotnictví byla opět zavrhnuta. Prarodiče jsou sice doktoři, ale já se na to prostě totálně nehodím, ať už psychicky nebo fyzicky.

Takže obdivuji lidi, kteří do toho jdou dobrovolně a naplňuje je to. A taky jsem ráda, že i když dokud budu mít na výběr dobrovolně do zdravotnictví nikdy nepůjdu, mám o tom alespoň trochu pojem a nezkreslené představy díky nějakým seriálům nebo tomu, že kdybych nešla na zdrávku nepřišla bych s němocničním prostředním jinak než pacient nebo rodinný příslušník v násvtěvních hodinách zřejmě vůbec do styku.
 


Komentáře

1 cincina cincina | Web | 14. května 2017 v 19:43 | Reagovat

Jsem docela překvapená, že jako lyceistka nemáš praxi. Já studovala taky lyceum (sice ne zdravotnické:D), ale praxi jsem měla.
Ale aspoň, že máte ty exkurze že, jinak by to bylo opravdu všechno jenom teoretické.
A jsem ráda, že jsi po dlouhé době něco přidala na blog, docela mi tvoje články chybí!

2 Natálie Natálie | Web | 31. května 2017 v 19:30 | Reagovat

já bych do zdravotnictví jít nemohla.. na to bych neměla jak intelektuálně tak psychicky.. takže i to že to studuješ teoreticky je na obdiv :)

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. června 2017 v 11:23 | Reagovat

Můžu ti říct, že i na ryze odborných školách s maturitou je to s praxemi v terénu různé. Já v rámci svého oboru za čtyři roky střední měla praxe všeho všudy jen měsíc. Což mi přišlo znatelně málo. A na jiných oborech mají zase praxe v rámci rozvrhu hodin několikrát týdně. Není to prostě fér.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.